STAJYER MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ
Mali Müşavir Adayları Hazırlık ve Dayanışma Sitesi
www.stajyer.org
MALİ MÜŞAVİR NASIL OLUNUR ? - Stajyer.org : Stajyer ve Aday Mali Müsavirler Birligi ::: SMMM Sinav Hazırlık | Forums | 1) SINAVLAR VE STAJLA İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR
Yazar Previous Topic Konu Next Topic  
admin
Yönetici


68 Yanıtı Var
Gönderilme Zamanı:  19.10.2010  :  11:41
NASIL S.M.M.M. OLUNUR (MALİ MÜŞAVİR NASIL OLUNUR)
Staj dosyasını tamamlayıp, TESMER'e kaydınızı yaptırdıktan sonra: İlgili dönemde Staj Yönetmeliğinin 7. maddesi uyarınca "STAJA BAŞLAMA DEĞERLENDİRMESİ SINAVINA" girmeniz gerekmektedir. Bu değerlendirmede "60" ve üzerinde not alanlar staja başlama hakkına kavuşacaktır.


Başvuru ayları "Nisan, Ağustos ve Aralık'tır".
Staja Başlama Değerlendirmesi Anadolu Üniversitesi ile yapılan protokol gereği Anadolu Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. Sınav soruları Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanmakta olup sınav organizasyonu tamamen Anadolu Üniversitesi 'nin sorumluluğundadır.


Sınav test usulü yapılmakta ve 60 puan alma zorunluluğu bulunmaktadır.(Yanlış Doğruyu Götürmez)
Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan Staja Başlama Değerlendirmelerinde 3 yıl içinde başarılı olmak şartı aranacaktır.
 

Üç yıl içerisinde başarılı olamayan adayların staj dosyaları iptal edilecek ve eski başvurularına bağlı olarak sınavlara alınmayacaklardır. Yeniden staj yapmak isteyen adaylar Staja Başlama Değerlendirmesine yeni staj dosyası açtırarak katılabileceklerdir.

İlk başvuru sırasında staj yeri bulamayan adaylar, sınavı kazandıktan sonra 1 yıl içerisinde staj yeri bulup staja başlamak zorundadır. Stajın başlatılmasında sınav tarihi veya yılda kaç Staja Başlama Sınavının yapıldığı değil, sınav için adayın başvurduğu staj dönemi esas alınmaktadır.

Bu nedenle adayların stajları, başarılı oldukları sınav için başvurulan staj döneminde başlatılır. Staja Başlama Değerlendirmesinde 60 ve yukarı puan almanız, staja başlamaya hak kazandığınız anlamına gelir.


Staja her yılın Mayıs, Eylül ve Ocak aylarında başlanır. (01/07/2008'den önce 2 Yıldı) ve 3 yıl sürer, bu 3 yıl zarfında Meslek Odası tarafından size (zorunlu) ücret karşılığı gönderilecek 6 adet E-Use (Uzaktan Eğitim) CD.lerini izlemek ve Cd.bitiminde internet ortamında (Test şeklinde) yapılan, formalite sınavlara (6) girerek 60 puan almanız gerekmektedir.(1 Sonraki Cd.ye Geçebilmek içindir)
Staj bitiminden sonra bu altı dersten yazılı usulü olan, yeterlilik sınavlarına girmeniz ve her ders için en az 50 olmak üzere tüm derslerin ortalaması 60 olacak sekilde sınavları vermelisiniz.


Mesleki Yeterlik Sınavları aşağıdaki konularda yapılır.    
1 - Finansal Muhasebe, 
2 - Finansal Tablolar ve Analizi, 
3 - Maliyet Muhasebesi, 
4 - Muhasebe Denetimi, 
5 - Vergi Mevzuatı ve Uygulaması, 
6 - Hukuk (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku,  SSK ve Bağ-Kur Mevzuatı, İdari Yargılama Hukuku), 
7 - Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku, 
-------------------------------------------
"STAJA BAŞLAMA SINAVINDA"  YUKARIDAKİ DERSLERE İLAVETEN (KPSs-1 SEVİYESİNDE) TÜRKÇE MATEMATİK ATATÜRK İLKELERİ VE İNKLAP TARİHİ DERS KONULARI VARDIR 20 TANESİ BU 3 DERSTEN  VE 100 TANESİ YUKARIDA YAZILI MESLEKİ DERSLERDEN  OLMAK ÜZERE TOPLAM:120 SORU SORULUR. SINAV SÜRESİ 2 BUÇUK SAAT OLUP, HESAP MAKİNASI YASAKTIR (YETERLİLİK SINAVINDA SERBESTTİR)
---------------------------------------------  
 
Anılan yönetmeliğin 23. maddesinde yer alan hükme göre sınava gireceklerden  sınav giderleri karşılığı olarak katıldıkları her Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik  Mesleki Yeterlik Sınavı için ders başına 50 USD, (Yaklasık TL Tutarı) olmak üzere,  ilk defa sınava katılacaklardan toplam 350,00,–USD’(Yaklasık TL Tutarı)nın  “Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) İş Bankası Ankara - Dikmen Şubesi  masrafsız hesap numaralarına yatırıldığına  ilişkin banka dekontu ile başvurmaları gerekmektedir.
  
Aday meslek mensubu ilgili staj döneminin ilk 10 günü içinde staja fiilen başlamak zorundadır. Stajınızı başlatmak için Staj Dosyanızı tamamlamanız gerekir.
Adayların stajları, başarılı oldukları sınav için başvurulan staj döneminde başlatılır. Staj; denetim altında staj, meslek mensubu bordrolu/gözetim altında staj, büroda staj, şahıs firmasında staj olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. Stajyer hangi grup altında yer alıyorsa, o grup için olan evrakları hazırlamalıdır. Sınav kazandı belgenizin aslı ile birlikte evraklarınızı hazırlayarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Üniversiteyi bitirmeden Staj Dosyası açtırmak Mümkün değildir.

Kaynak; Stajyer.org (Kaynak silinmemek şartıyla paylaşım serbesttir) 
www.stajyer.org
 ===========================================
Solda bulunan tanıtımları  inceleyerek Bu Siteye Destek Olabilirsiniz.
Siteden çıkmadan bu tanıtımlardan birini muhakkak inceleyiniz.


<
Giriş sayfanız olarak ayarlayın Kitaplığa Ekle Kişisel Gizlilik   © SMMB Hazırlayan: S.M.M.B SkyPortal.Net Sayfa başına dön

Sayfa Yüklenme Süresi - 0,219